Yatak Gıcırtısı Nasıl Giderilir?

Başta karyolalar olmak üzere evde eskiyen mobilyalar zamanla gıcırtı yapabilir. Bu gıcırtılar zaman geçtikçe sinir bozucu bir hal almaya başlayacaktır. Bunun önüne geçmek mümkün. Haydi şimdi birkaç adım ile gıcırdayan yatak nasıl düzeltilir onu görelim.

Yatak Gıcırtısı

Gıcırtının yatağın neresinden geldiğini bulmak oldukça uğraştırıcı bir adımdır. Öncelikle köşe bağlantı noktalarını kontrol ederek zaman kazanabilirsiniz. Yatak üzerinde biraz tepinerek gıcırtının yerini tam olark saptamaya çalışın.

Yatak üzerine yavaşça hareket ederken bir arkadaşınız da size genel olarak gıcırtının yerini bulmanızda yardımcı olsun. Köşelere ve bağlantı noktalarına özel olarak dikkat edin. Tam olarak emin olana kadar yatak üzerinde hareket etmeye devam edin. Siz yer değiştirdikçe gıcırtının şiddeti de değişecektir. Eğer yaylı bir yatak kullanıyorsanız bu sizi biraz uğraştırabilir. Yatak gıcırtısı nasıl giderilir, öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Karyolanın gıcırtı yapan yerini belirledikten sonra yavaşça yaylı yatağınızı ahşap yerden alın. Gıcırtı olan yeri yavaşça sallayarak gıcırtının yerinden emin olabilirsiniz. Yatağı ahşap zeminden aldıktan sonra yatağı düz bir zemine serin ve üzerinde hareket edin. Böylece gıcırtının yaylı yataktan mı yoksa ahşap karyoladan mı geldiği hakkında net bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karyola üzerinde bulunan bağlantı noktaları başta olmak üzere her yeri tek tek kontrol edin. Gıcırtının sebebini bulduktan sonra onu yok etmek sandığınızdan çok daha kolay olacaktır. Çiviler, vidalar, civata somun bağlantıları, yaylar en çok gıcırtı yapan elemanlardandır. Bunları tek tek kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Gıcırtı ile mücadelede yapabileceğiniz bir diğer adım da WD-40 adı verilen pas sökücüyü kullanmak. Tüm metal bağlantı elemanlarına gelişigüzel süreceğiniz WD-40 ile yatağınız artık gıcırtıdan arınacaktır.

WD-40 da yatağınıza çözüm olamadıysa metal bağlantı elemanlarının ömrü dolmuş demektir. Yatağın çevrelerinde bulunan vidaları sökerek yenileriyle değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Soru Sor

Yatak Gıcırtısı Nasıl Giderilir? hakkında aklınıza gelen her türlü soruyu aşağıdaki yorum kutusundan bize iletebilirsiniz. Sorularınız özenle okunacak ve cevaplanacaktır. Soru sormak ve yorum yapmak için tıklayın.

Bir Yorum Bırak

Bildir
avatar
ihsan halvaci
Ziyaretçi

merhaba elif hanım mobilyalar ile kurdugunuz teorileri bıraz okuma fırsatı buldum lakın bu konuyla ılgılı sıze yardımcı olabılırım cunku bılgı aktarımı konusunda bır çok noktada bılmenız gerekenler teorıler var sız ve okuyucularınıza yardımcı olacak..lutfen ukalalık yaptıgımı dusunmeyın tşk. ederim

wpDiscuz