Kaç metrekare daireye kaç kg boya gider?

Kaç metre kareye ne kadar boya gider

Ülkemizde artık insanlar rulo boya fırçaları kullanarak çok rahat bir biçimde kendileri boyamaya başladılar. Hal böyle olunca bir evi boyamak için ne kadar boya harcayacaklarına karar veremiyorlar. 100 m2 daireye kaç kg boya gider? 120 m2 daireye kaç kg boya gider? 90 m2 eve kaç kg boya gider? gibi sorular sürekli soruluyor. Bu yazımızda sizler için her metrekare daireye uygulayabileceğiniz bir formül hazırlayarak daireniz için harcayacağınız boyayı kendiniz hesaplamanız için yardımcı olmaya çalışacağız. Elbette paylaşacağımız veriler aşağı yukarı tahmin amaçlı olup az çok oynamalar olabilecektir. Yine de kaç kg boya harcanacağı ve ne kadar gideceği hakkında az çok bir fikriniz olması açısından faydalı olacağını düşünüyoruz.

100 m2 daireye ne kadar boya gider?

100 metrekare daire için harcanacak boyayı açıklarken size her daire için kullanabileceğiniz bir formülü sunuyoruz. Aşağıda verdiğimiz formülü kullanarak dairenizde harcanacak boyayı kilogram cinsinden bulabilirsiniz. Örneğin 100 metrekare boyuttaki 3+1 bir daire için hesaplamaları şöyle yapabiliriz.

√(a/o)*0*h*0,8=

Bu formülde a=evin alanı, o=oda sayısı, h=duvar yüksekliği ve 0,6 da ampirik bağıntımızdaki katsayımız olarak göze çarpıyor. 100 metrekare boyutlarındaki 3+1 evimizin ihtiyacı olan boya miktarını hesaplarsak:

√(110/4)*4*2,4*0,8= 38,4kg boya ihtiyacımızı yaklaşık olarak hesaplayabiliriz.

150 m2 daireye ne kadar boya gider?

150 metrekare boyutlarındaki 3+1 eve ne kadar boya harcanacağını da şöyle bulabiliriz:

√(150/4)*4*2,4*0,8=47kg boya harcanacaktır.

90 m2 daireye ne kadar boya gider?

90 metrekare boyutlarında 2+1 boyutlarındaki bir eve ne kadar boya harcanır?

√(90/3)*3*2,4*0,8=32kg boya harcanacaktır.

120 m2 daireye ne kadar boya gider?

120 metrekare boyutlarındaki 3+1 eve ne kadar boya harcanacağını da şöyle bulabiliriz:

√(120/4)*4*2,4*0,8= 42kg boya ihtiyacımızı yaklaşık olarak hesaplayabiliriz.

60 m2 daireye ne kadar boya gider?

60 metrekare boyutunda 1+1 küçük bir daireye sahip olduğunuzu varsayalım. Bu dairenin gereken boya ihtiyacı şöyle hesaplanacaktır:

√(60/2)*2*2,4*0,8=21kg boya harcanacaktır.

 

 

Soru Sor

Kaç metrekare daireye kaç kg boya gider? hakkında aklınıza gelen her türlü soruyu aşağıdaki yorum kutusundan bize iletebilirsiniz. Sorularınız özenle okunacak ve cevaplanacaktır. Soru sormak ve yorum yapmak için tıklayın.

Bir Yorum Bırak

Bildir
avatar
alp
Ziyaretçi
Merhaba, Öncelikle sonuçlarda değerler kg cinsinden verilmiş ancak ülkemizde duvar boyaları 2,5 – 7,5 ve 15 Litrelik teneke/kovalarda, tavan boyaları ise 10 ve 17,5 Kilogramlık kovalarda satılmakta. Bir litre boyanın kaç kg geldiği de boyanın özelliğine göre farklılık gösterse de, 15 Litrelik Silikon veya Su bazlı bir iç cephe boyasını 20 kg olarak kabul edebiliriz. Bunu açıklığa kavuşturduktan sonra ihtiyaçları Litre cinsinden hesaplamak daha kullanışlı olacaktır. Not: 1 galon yaklaşık 3,79 Litredir. Sizin verdiğiniz hesap ortalama sarfiyatların epey üzerinde olmakla birlikte, pratikte boya sarfiyatı bazı parametrelere göre değişkenlik gösterir. Örneğin: Boyanacak yüzeyin astarlı veya astarsız olması, önceden boyalı olup olmadığı,… Read more »
ahmet kara
Ziyaretçi

galon hesabu yapsanız daha iyi olurdu

mustafa
Ziyaretçi

İKİ KAT BOYA İÇİN Mİ TEK KAT MI

mustafa
Ziyaretçi

nasıl hesaplanmalı karekök vs anlatabilirmisiniz.

Burak Aydoğan
Ziyaretçi

Teşekkürler, sayenizde evime harcayacağım boya miktarını öğrendim. Artık tek yapmam gereken tiner almak. Çünkü çok kalın 🙂

wpDiscuz