Evde Koltuk Kaplama

Koltuk takımları oturma odalarının olmazsa olmazlarından. Bazen yenilemek iyi bir seçenekken, bazense yenilemeye fırsat bulamayız. Bu gibi durumlarda eski sıkıcı desenlerinden kurulmak iyi bir seçenek olarak göze çarpabilir. Yapacağınız birkaç güzel adım ile evde kendi koltuğunuzu kendiniz kaplayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hayallerinizdeki koltuğa sahip olmak için binlerce lira ödemenize gerek yok. Şanslı ve biraz pratik el becerisine sahipseniz oturma grubunuzu ilk günkü gibi yenilemenin keyfine varın. Yaklaşık maksimum 200 TL’ye mal olan bu yeni evde koltuk kaplama yazımız ile sizlere evde nasıl koltuk kaplayacağınızı anlatacağız.

Doğru kanepeyi bulmak için hayal gücünüzü kullanın. Kaba bir koltuğunuz varsa pastel renkli, çiçekli kumaşlar bakmak sizin için güel bir seçim olabilirken zarif tasarımlarda daha düz tonları kullanmanız önerilebilir.

Evde Koltuk Kaplama Öncesi ve Sonrası

Bizim yaptığımız bu kaplamada, evimizdeki eski koltukta kaba ve değişik süngerler vardı. Bunları öncelikle söktük ve kaplama işlemi için kendimize güzel bir alan yaratmış olduk. Standart olarak bir koltuk en fazla 140cm genişliğinde oluyor. Bu da bizim kumaş seçimimizde ihtiyacımız olan ölçüleri ve boyut kısıtlarını belirlememizde yardımcı oldu. Bir koltuğu döşerken yaklaşık 12 ila 20 metre arasında kumaş gider. Bizim bu kaplamamızda 14 metre kadar kumaş kullandık. Artanlardan da kırlent dikebilirsiniz, güzel bir fikir olabilir.

Evde Koltuk Kaplamak İçin Gerken Malzemeler

Döşemelik kumaş, ucuz kalitesiz kumaş (görünmeyen yerlerde kullanmak için), kutu kartonu (daha sonra açıklanacak), dolgu elyafı, sprey yapıştırıcı, fermuarlar, iplik, zımba tabancası, çekiç, dikiş makinesi, kumaş makası, ölç için mezura ve birkaç spesifik malzeme.

Doğru Kumaşı Seçmek

Kaplama tekniği ne kadar önemliyse doğru kumaşı seçmek de bu konuda o kadar önemli. Evde koltuk kapladığımız için kaliteli ve dügün kumaşı seçmek hiç olmadığı kadar önem arz ediyor. Çünkü koltuğunuzu bir defa kapladıktan belki yıllarca dokunmak istemeyeceksiniz. Bu yüzden sıkılmayacağınız ve kaliteli kumaşların seçilmesine özen göstermelisiniz. Sürekli deseni olan kumaşlardan uzak durun. Çizgi gibi desenler size kaplama sırasında ekstra bir külfet getirir. Çizgilerin yönünü hizalamak, kaplamayı bir zevkten bir işkenceye dönüştürmek için yeter de artar bile.  Sık dokulu kaliteli bir kumaş seçin. Sık dokulu kumaşlar kaliteli olduğu için mobilyanızı uzun süre kullanmanıza olamak sağlar. Ölçülerinizi belirleyin. Örneğin biz 140 cm genişliğinde 14 metrelik döşemelik kmaş kullandık. Bu bize metre başına 10 TL gibi bir rakama mal oldu. Gayet makul ve seçilebilir bir çözüm.

Koltuk Takımından Eski Kumaşı Sökmek

Ne yazık ki koltuğun sökülmemiş halinin bir fotoğrafını koyamıyoruz. Çünkü, elimizdeki mobilya zaten sökülmüş ve eskiciye verilmiş bir mobilyaydı. Elimizdeki koltuk aşk koltuğu denilen geniş oturma yerli bir koltuk. Yabancılar buna love seat diyor, Amerikan romantik komedi filmlerinde genç çiftlerin öpüştüğü koltuk modellerinden.

Kumaşı Sökülmüş Koltuk

İşte yastık ve minderlerin tamamının soyulduğu koltuğumuz. Üzerindeki tüm malzeme de oldukça eskimiş olduğundan bir çırpıda hepsini söktük ve bu hale getirmiş olduk.

Koltuğun altı işte böyle görünüyor. İlginç ve güzel.

Koltuğun altı işte böyle görünüyor. İlginç ve güzel.

Köpük ve Dolgu Kaplama

Bu adımda bizim koltuk modelimizde kollara sünger koyduk. Çünkü kollar yeri geldiğinde oturulabilen, yeri geldiğinde başın dayandığı bir yer olduğu için yumuşak olması çok önemli. Satn aldığmız yüksek dansiteli köpük ile koltuğu kapladık.

İşte koltuğumuzun süngerle zımbalanmış hali. Zımbanın neden olduğu gamzeleri görseniz de aldırmayın. Üzerini kumaş kaplayınca çok da ilgi çekmiyor. Koçtaş gibi bir yerden rahatlıkla satın alabileceğiniz bu malzeme gerçekten çok kullanışlı.

İşte koltuğumuzun süngerle zımbalanmış hali. Zımbanın neden olduğu gamzeleri görseniz de aldırmayın. Üzerini kumaş kaplayınca çok da ilgi çekmiyor. Koçtaş gibi bir yerden rahatlıkla satın alabileceğiniz bu malzeme gerçekten çok kullanışlı.

Kumaşın Koltuk Üzerine Kaplanması

Koltuğun çevresinde bulunan alanlara kumaşı öncelikle gelişigüzel tutturun. Burada çok dikkatli olmanıza gerek yok elinize nasıl geliyorsa öyle yapabilirsiniz. Karton kullanarak hile yapmaktan kaçınmayın.

Koltuğun Kaplanması Sonraki Adım

Zımbaların daha iyi oturması ve düzgün bir görünüm için zaman zaman karton sıkıştırmak isteyebilirsiniz. Kumaşı güzelce sarın ve zımba ile iyice zımbalayın. Böylece koltuğunuz güzel ve kaliteli bir biçimde kaplanmış olacak.

Evde Kanepe Kaplama

Koltuğun Kaplanması

Kaplamaya dıştan başlayarak içine doğru küçük kıvrımlar oluşturarak aşağı doğru gidin. Her zımbadan sonra yeni bir katlama oluşturarak zımbanın görünmesini engelleyebilirsiniz. Kumaşı ne kada sıkı yaparsanız o kadar dayanıklı olacaktır.

Dış Kaplamanın Bitmiş Hali

Koçtaş'tan aldığımız bu ilginç ekipman ile kumaşı koltuğun sert ahşap kısmına çakıyoruz. Böylece düzgün ve güzel bir görünüm elde ediliyor.

Koçtaş’tan aldığımız bu ilginç ekipman ile kumaşı koltuğun sert ahşap kısmına çakıyoruz. Böylece düzgün ve güzel bir görünüm elde ediliyor.

Güzel bir biçimde zımbaladıktan sonra aynı kumaş ile minderleri de kaplıyoruz ve koltuğumuz güzelce kaplanmış oluyor. İyi günlerde oturun 🙂

Koltuğun Kaplanmış Hali

Siz de yukarıda anlattığımız adımlardan ilham alarak kendi evde koltuk kaplama serüveninize girişebilirsiniz. Eğer isterseniz benzer şekilde evde çekyat kaplama da yapabilirsiniz. Hepsi sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış.

Soru Sor

Evde Koltuk Kaplama hakkında aklınıza gelen her türlü soruyu aşağıdaki yorum kutusundan bize iletebilirsiniz. Sorularınız özenle okunacak ve cevaplanacaktır. Soru sormak ve yorum yapmak için tıklayın.

Bir Yorum Bırak

Bildir
avatar
Saadet Deliaslan
Ziyaretçi

Merhaba öncelikle harika olmuş ellerinize ve fikrinize sağlık bende ikea ektorp koltuklarımı kalıcı kaplamayı düşünürken size rastladım sorum şu oturma minderleriinin altına ekstra kumaşs alıp alt parçaya dikip öylemi takoladınız koltuğa? keşke biraz daha resim paylaşsaydınız diyede aklımdan gecirmedim degil cevaplarsanız sevinirim Almanya’dan sevgiler…

Ozlem güveli
Ziyaretçi

Koltuk süngeri nerden bulunur

Saadet Deliaslan
Ziyaretçi

Heryerden bauhaus koctaş yapı marketlerine bakabilirsiniz… Selamlar

Sevim Çınar
Ziyaretçi

Selamlar hanımlar. Zımba nereden bulabiliriz? Pahalı bir şey olsagerek. Bizim evde mobilya zımbası yok ki? Dikişle olmaz mı bu işler?

birmetinyazari
Ziyaretçi

Sevim hanım, bildiğim kadarıyla koçtaş vb. yapımarketlerde bu zımba makinesi satılıyor 50 tlyi geçmiyor ücreti.

wpDiscuz