Eski Bir Banyoyu Yeniden Tasarlamak

Bu yazımızda Elif Yılmaz tarafından deniz kızı gibi yeniden tasarlanan eski bir banyoyu sizlerle paylaştık.

Karanlık bir odadan daha kötü hissetirecek bir şey olamaz, banyo için de aynısı geçerli. Kötü bir banyoda yıkanmak tek kelimeyle kötü bir deneyim olmalı. Bu tasarımda banyo evin orijinal bir parçasıydı ancak Tasarımcı ve Stilist Elif Yılmaz’a göre bu yenilenmesine engel değil. Banyo yenilendikten sonra akıllarda kalan sadece tek kelimeydi “kabus”.

Banyonun Eski Hali Kesilmiş

İşte bu küçük, iç karartıcı ve rutubetli boşlukta bir revizyon ihtiyacı doğdu. Banyoyu yenilemek oldukça zahmetli bir iş. Yatak odasının hemen yanındaki bir banyoyu yeniden yapıyorsanız bu daha da yıldırıcı olabilir. Bu yatak odasını yenilemek gibi gösterilemez. Çünkü yatak odasında öne abajuru, sonra kanepeyi yenileyebilirsiniz. Banyoda ise hepsini birlikte yaparsınız ve tüm malzeme aynı anda sökülüp aynı anda monte edilmelidir. Bu da zaman ve paranın içinde olduğu denklemle mümkün olur.

Banyo boşaltıldıktan sonra öncelikle duvarları boyadık. Kalan alanı daha yaşanabilir kılmak için bu gerekliydi. Beyaz ve mavi ile parlaklık verdik, bu zaten çok güzel görünüyordu.

Aşağıdaki görselde öncesi ve sonrası ile ilgili çok büyük değişime tanık olabilirsiniz.Öncesi Sonrası Kesilmiş

Isıya dayanıklı şamot fayans ile çizilmiş bu mavi beyaz çini ile eşsiz bir görüntü elde edildi. Tasarımın tonunu ayarlamak için etkili oldu el yapımı damla şeklindeki fayanslar ile benzersiz bir banyo atmosferi yakalandı.

Tasarım sırasında karşılaşılan en büyük çelişkilerden birisi de fayansların nereye kadar yükseleceğiydi. Çünkü bu tür fayanslar son derece pahalı, aynı zamanda çok olması da güzel görüntü veriyor. Bu yüzden optimal bir tasarım ihtiyacı burada devreye giriyor ve nerelerin fayanslı nerelerin fayanssız olacağını seçmek gerçekten maharet istiyor.

Pirinç kaplama detaylar kullanarak özgür alanı arttırdık ve feminen bir bakış açısı yakaladık.

Bir banyoda olması beklenmeyen birkaç fotoğraf çerçevesi ile banyo tasarımı tamamlandı. Biraz farklı gelse de son derece kaliteli ve güzel bir işçilik ile yeni banyomu elde edilmiş oldu.

Koleksiyonda kullanılan malemeler ise şöyle:

Fırçalı Saten Aplik 225 TL,  Kristal Cam Yer Fayansı, Ogee Damla Duvar Fayansı, Kohler 24″ Havlu Barı 200 TL, Serel Seramik Klozet 819 TL, Vanity top Banyo Lavabosu 610 TL,  Kohler Jute Banyo Dolabı 1700 TL, Havlu Halkası Modern Altın Kaplama 190 TL, Dolap Çekmece Altın Kaplama 32 TL, Dolap Kapak Sapı Altın Kaplama 86 TL, Tuvalet Kağıdı Tutucu Altın Kaplama 177 TL, Banyo Küveti Beyaz 972 TL, Lavabo Bataryası Altın Kaplama 764 TL,  Duş ve Banyo Bataryaları Altın Kaplama 881 TL, Mavi Dokuma Banyo Halısı 24 TL, Nate Berkus Sabunluk 29 TL.

Soru Sor

Eski Bir Banyoyu Yeniden Tasarlamak hakkında aklınıza gelen her türlü soruyu aşağıdaki yorum kutusundan bize iletebilirsiniz. Sorularınız özenle okunacak ve cevaplanacaktır. Soru sormak ve yorum yapmak için tıklayın.

Bir Yorum Bırak

Bildir
avatar
Melek Baş
Ziyaretçi

Oha ya ne kadar pahalı biz halk ekmekle geçinelim millet altın kaplama banyo başlığında yıkansın vallahi yazık. Suriyeliler gibi hissettim.

wpDiscuz